Emzirmenin anneler için yararları

Anne sütü bebeklerin mahrum kalmaması gereken en doğal hakkıdır. Ve bu besin öğesi anne ve bebeklerin sağlığı için sayısız yararlara sahiptir.

Bebekler yaşamlarının ilk gününden itibaren anne sütüyle beslenerek hem büyümeleri için en sağlıklı ve dengeli gıdayla beslenmiş olurlar, hem de karşılaşacakları birçok hastalığa karşı doğal olarak korunmuş olurlar. Bunun yanında emzirmenin anne sağlığı üzerine de birçok yararlı etkisi vardır. Bu yazımızda siz değerli annelerimize emzirmenin bebeğinize olan sayısız yararları yanında sizlere de olan yararlarından bahsederek emzirmenin neden bu kadar gerekli olduğuna dikkatleri çekmek istedik.

Bebeğinizi anne sütü ile beslemek hem size hem de bebeğinize verilebilecek en güzel hediyedir.

Hormonal Denge
Bebeklerini emziren anneler, bebekleri ile fiziksel ve duygusal bağ kurduklarından dolayı hem zevk alırlar hem de annelik görevini yerine getirmekten dolayı memnuniyet duyarlar. Bu hisler belirtilen hormonların salınımı ile daha da güçlenir;
Prolaktin: Salınımı sayesinde sakinliği arttırır, annelik duygularını güçlendirir ve bu sayede bebeğinizle daha fazla ilgilenmenize yardımcı olur
Oksitosin: Bebeğinize bağlılığınızın daha da artmasını sağlar

Bu duygusal olumlu etkilerden dolayı ilk çocuklarını anne sütü ile emziren anneler bir sonraki çocuklarını da emzirmek istemektedir.

Sağlığa Yararları
Anne sütü ile emzirmenin duygusal anlamda olduğu kadar beden sağlığınıza da sayısız yararları vardır.

  • Emziren anneler doğum sonrası sürecini daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde atlatırlar. Emzirme ile birlikte salınımı artan oksitosin, rahmin daha hızlı küçülmesini sağlayarak, doğum sonrasında görülen kanamanın azalmasını sağlar.
  • Bilimsel çalışmalarda, emziren annelerde ileri yaşlarda meme ve yumurtalık kanseri görülme oranının daha düşük olduğu gösterilmiştir.
  • Bazı çalışmalarda emziren annelerde; Tip 2 Diyabet, Romatoid Artrit ve Kardiyovasküler Hastalıkların (Yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol dahil) görülme riskinin daha düşük olduğu gösterilmiştir.
  • Anne sütü veren annelerin emzirdikleri süreçte adet dönemleri gecikir. Dolayısıyla bu olay gebelikler arası süreyi açarak doğal bir doğum kontrol işlevi görmektedir.

Pratik Yararları
Anne sütünün pratikte bazı yararları da şu şekilde sıralanabilir;

  • Anne sütü ucuzdur. Emzirme sırasında annelerin ek olarak 400-500 kaloriye gereksinimi olmaktadır. Bu ek kalori ise bebeğinize uygun anne sütü için genellikle yeterli olmaktadır.
  • Geceleri bebeğinizi emzirmek hem hızlı, hem hazır hem de basit bir besleme yöntemidir. Oysa ki anne sütü almayan bebekler için gece kalkıp mama hazırlamak hem zor hem de daha uzun süre alır.
  • Ayrıca bebeğinizle şehirde bir gezintiye çıktığınızda, bebeğiniz acıktığında tek yapmanız gereken hazır-hızlı-kolay bir yöntem olan emzirmektir. Önceden şişe hazırlamanıza, su hazırlamanıza gerek olmaz.
  • Anne sütü ayrıca çevreye ek atıkların atılmasını azaltır ve bu sebeple tamamen çevre dostudur.

Anne sütü, özellikle bebeğinize olan yararlarını da hesaba kattığınızda asla vazgeçmek istemeyeceğiniz doğal bir besindir. Her bebek kendi annesinin sütünü hak etmektedir. Sütünüzün az geldiğini düşünüyorsanız veya komşu-akraba-arkadaş çevresinden anne sütü ya da sütünüz ile ilgili olumsuz birtakım cümleler duyuyorsanız lütfen bu gibi durumlarda bebeğinizi emzirmekten kesmeyiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgilenmek için öncelikle çocuk hekiminize başvurunuz.