Şeker Çağımızın En Riskli Zehiri

Çocuklarımıza Verdiğimiz Şekerler Aslında Zehirdir

Merhaba değerli aileler. Çocuklarımıza çoğu zaman istediğimiz bir şeyi yapması karşılığında (mesela ev ödevlerini tamamlaması, kitap okuması vs. gibi) “Söz sana şeker alacağım veya şekerli içeceklerden içebilirsin bu sefer” diyoruz. Fakat bu davranışın aslında onlara zarar verebileceğini kimi zaman önemsemiyoruz. İlk başta güzel görünse de ileride bunun sağlık problemleri yaratabileceğini ve çocuklarımıza adeta bir zehir olarak etki edeceğini asla unutmamalıyız. Ve daha da iç karartıcı olanı, çocukların günlük şeker limitlerinin çok üstünde şeker tüketiyor olmasıdır. Biliyoruz ki aslında serbest / saf şeker çocuklarımızın tüketmemesi gereken besin öğesidir.

Şeker içeren gıdalar ve şekerle tatlandırılmış içecekler obezite, diş çürükleri, sağlıksız beslenme düzeni, yetersiz beslenme, tip 2 şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve diğer sağlıkla ilgili problemlerin risklerinde artışla ilişkili durmaktadır.

Serbest şeker nedir? Neleri kapsar?
Serbest şeker dediğimizde; imalatçılar/restoranlar ya da evde tüketicinin kendi hazırladığı besinlere/içeceklere eklenen tüm monosakkaritler/disakkaritler kastedilmektedir. Ayrıca şeker doğal olarak bal, ek şeker içermeyen meyve suları ve meyve suyu konsantrelerinde bulunur. Meyveler, anne sütü, şekersiz süt ürünleri ve bebek mamalarındaki şeker ise serbest şeker değildir.

Peki “Serbest şeker” hiç mi tüketilmemeli?

Serbest şekerlerin tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Özellikle 2 yaş altında olabildiğince az olmalı, 2-18 yaş arasında ise günlük enerji ihtiyacının %5’inden az tüketim olmalıdır. Yani açıkçası serbest şekerlerden uzak durulmalıdır.

Çocukların ileri yaşlarda, olumsuz sağlık problemleri risklerini azaltmak için, daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme ve sağlıklı içecek alışkanlığı kazandırılması çok önemlidir.

Çocuklarımızın şeker isteğine karşı gelemiyoruz diyen ailelere öneriler

Şeker, ana öğünlerin bir parçası olarak tercih edilmeli ve mümkünse şu ürünlerden şeker alımı sağlanmalıdır;

  • Anne sütü,
  • Şekersiz süt ürünleri
  • Taze meyveler

Tercih edilmemesi gereken şeker içeren ürünler ise;

  • Şekerle tatlandırılmış içecekler
  • Hazır meyve sularının bazıları
  • Dondurulmuş meyveli içecekler
  • Tatlandırılmış süt ürünleri

Sıvı formdaki serbest şekerlerin yerine su ve şekersiz süt ürünleri kullanılmalıdır.

Serbest Şekerler Hakkında Detay Vermek Gerekirse

Olması Gereken Serbest Şeker Tüketiminin Yaşlara Göre Dağılımı

Şekerli İçecekler Yerine Su Tercih Ediniz

Çalışmalar, yemeklerden önce şekerle tatlandırılmış içecekler veya meyve suları yerine su verilen çocukların daha az enerji alımı olduğu ve bunun da yüksek kalori alımını düşürerek obeziteyi önlemede etkin olabileceğini göstermiştir.