İnfantil Kolik Nedir?

İNFANTİL KOLİK NEDİR?

Bebeklerde kolik ağrısı dediğimiz gaz sancısı doğumu takiben 2. haftadan sonra başlayıp, bebek yaklaşık 4-6 aylık olana kadar da devam edebilir. Gaz sancıları genellikle akşam saatlerinde başlayarak gece yarısına kadar sürebilir ve ani başlangıçlı, yatıştırılması güç ağlama krizleri şeklindedir. Bu esnada bebeğin karnında şişkinlik, sertlik, ayaklarını karnına çekme, ellerini sıkma, yüzünün kızarması ve gaz çıkarma gibi durumlar görülebilmektedir.

Bu ağlama krizlerine kolik ağrısı diyebilmemiz için öncelikle bebeğin doktoru tarafından muayene edilerek bu durumunun değerlendirilmesi ve başka hastalıklara bağlı olabilecek ağlamaların dışlanması gerekmektedir.

Bebek tokken, uyarıcıların olmadığı bir ortamda, saniyede 1-3 kere olacak şekilde yavaşça ritmik sallamayla ve pışpışlamayla susuyor ve bırakınca tekrar ağlamaya başlıyorsa kolik tanısını destekler.

KOLİK AĞRISI NİÇİN OLUR?

Bu konuda henüz kesin kanıtlanmış bir sebep olmamakla beraber bazı teoriler öne sürülmektedir. Bunların en başında da bebeklerin sinir ve sindirim sisteminin olgunlaşmasındaki gecikme gelmektedir. Ayrıca anne-bebek arasındaki ilişki ve annenin ruh hali kolik ağrısının oluşmasında rol oynayabilmektedir.

GAZ SANCISI ÇEKEN BEBEĞİM İÇİN NELER YAPABİLİRİM?

1- Öncelikle anne veya çocuğa bakan kişinin aşırı telaş yapmaması ve çocuk doktoruna danışması gerekmektedir. Bu ağlamanın nedeninin başka bir hastalığa bağlı olmadığından emin olmak gerekir. İnfantil kolik tanısı koyulduktan sonra tedavinin asıl amacı anne veya bebeğe bakan kişilerin bebeğin gelişimindeki bu zorlu dönemi atlatmasına yardımcı olmaktır.

2- Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa annenin beslenme şeklini ve yaşam tarzını düzenlemesi gerekmektedir. Örneğin sigara veya kafeinli içeceklerden mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Unutmayınız ki kolik ağrısı asla anne sütünü kesme nedeni değildir, emzirmeye devam etmelisiniz.

3- Eğer çocuğunuz mama ile besliyorsa çocuk doktorunuza mamanın uygunluğu açısından danışmalısınız.

4- Kolik sancısı çeken bebeğin çok fazla miktarda ve aralıksız beslenmemesi gerekmektedir. İki emzirme arasında en az 2 veya 3 saat ara olmalı ve bebeğinizin dinlenmesine izin vermelisiniz.

5-Bebeği yatıştırmak için bebek arabası gibi hareketli araçların içinde gezdirilmesi veya anneyle vücut teması bebeğin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

6- Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi ritmik sesler çıkartan aletlerin kolik ağrısı çeken bebekleri sakinleştirebildiği bazı durumlarda gözlenmektedir.

7-Bebeğin dizlerinin üzerinde yüzükoyun şekilde yatırılması ve yavaşça sırtının sıvazlanarak masaj yapılması o anlık sakinleşmesini sağlayabilmektedir. Ancak bu pozisyon bebek için riskli olabileceğinden anne veya bebeğe bakan kişilerin o esnada çocuğun başında durması ve çok dikkatli olması gerekmektedir.

8- Ağlama krizleri durdurulamadığında zaman zaman gerginlik ve depresyon yaşanabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki kolik sancısı geçici bir durumdur. Eğer kaygı ve yetersizlik hissi oluşursa bu anne veya çocuğa bakan kişinin demoralize olmasına ve yaşanan tablonun kısır döngüye girmesine yol açabilecektir. Bebeğin açlık ve yorgunluk belirtilerini tanımak için bilgilendirici eğitimler almak, anne veya çocuğa bakan kişinin sosyal hayata daha aktif katılması bu durumu aşmaya yardımcı olabilmektedir.

9- Kolik sancısı çeken bebeğin susturmaya çalışırken kızgınlık ve çaresizlik içinde sallanmaması gerekmektedir. çünkü bu durum bebeğin sarsılmasına neden olabilmektedir. Bu tarz sarsılmalar bebeklerde körlük, beyin kanamaları veya kalıcı beyin hasarlarına neden olabilmektedir.

10- Kolik sancılarının dindirilmesi için çeşitli bitkisel veya kimyasal karışımların kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca bebek ve annenin içeriği tam olarak bilinmeyen bitkisel karışımları kullanması istenmeyen sonuçlar da doğurabilmektedir.