SIK SORULAN SORULAR ve YANITLARI – 1

Sevgili Anneler! Uzun süredir çocuklarımızın beslenmesi hakkında sizleri bilgilendirmek, sorularınızı yanıtlamak için buradayız! Öncelikle bizi takip eden, bu süre zarfında yazılarımıza ve paylaşımlarımıza destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Açıldığımız ilk günden bu yana yüzlerce soruya yanıt aradık ve sizinle paylaştık. Tabii bize ilettiğiniz bazı sorularla çok fazla karşılaştık. Biz de bu “sık karşılaştığımız” soruları bir yerde toplayalım, annelerimizin ortak sorularına tek bir yerden cevap verelim istedik!

Yeni yazı dizimizin ilk nüshası sizlerle, iyi okumalar!

Bebeğim 1 yaşında kaç kilo olmalı?

Genel olarak bebekler 5. ayında doğum ağırlıklarının 2 katına, 1 yaşında 3 katına, 2 yaşında ise 4 katı erişmelidirler. Ancak düşük doğum ağırlıklı bebekler (doğdukları haftaya göre olması gerekenden daha zayıf), erken doğan (prematüre) bebekler ve doğum ağırlığı beklenenden fazla olan bebeklerde her zaman bu kural geçerli olmayabilir. Diğer yandan bebeklerin bulunduğu yaşta olması gereken ağırlıkta olmaları demek, her zaman yeteri kadar büyüdüklerini de göstermez. Büyümenin ritmi de oldukça önemlidir; her ay alması gereken kiloyu aldı mı?boy düzenli olarak uzuyor mu? baş çevresi istenen boyutta büyüyor mu? gibi soruların yanıtları büyümenin takibinde oldukça önemlidir. Özetle her çocuğun büyüme-gelişmesi doktoru tarafından izlenip, herhangi bir anormallik durumunda erken farkındalık sağlanmalıdır.

Ek besinlere erken geçersem ne gibi sorunlar olur?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi, 6. aydan sonra da öğün olarak ek gıdanın eklenmesi gerekmektedir. Ek gıdanın erken (özellikle 4. aydan önce) başlanması beraberinde birçok sorunu da doğuracaktır. Ek gıdaya erken başlanmasıyla bebeğin anne sütünden yeteri kadar faydalanmasının önüne geçilmiş olur. Diğer yandan ek gıdayla beraber erken dönemde tüketilen protein miktarı artacak, bu da ileriki dönemde metabolik sendrom, obezite, şeker hastalığı gibi birçok soruna yol açabilecektir. Unutulmamalıdır ki anne sütü sadece besin öğeleri içermez. Anne sütünün içinde, çocuğun savunma sisteminin gelişmesi için birçok faydalı madde bulunmaktadır. Ek gıdaya erken geçiş bebeğin bu faydalı maddelerden mahrum olmasına da yol açabilecektir. Son olarak, erken dönemde ek gıda başlanmasıyla ileriki yıllarda birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan disbiyozise (bağırsaktaki faydalı mikroplarının dengesinin bozulması) de neden olunmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı öğün olarak ek gıdaya 6. aydan önce başlanmaması gerekmektedir.