SIK SORULAN SORULAR ve YANITLARI – 2

Sevgili Anneler! Uzun süredir çocuklarımızın beslenmesi hakkında sizleri bilgilendirmek, sorularınızı yanıtlamak için buradayız! Öncelikle bizi takip eden, bu süre zarfında yazılarımıza ve paylaşımlarımıza destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Açıldığımız ilk günden bu yana yüzlerce soruya yanıt aradık ve sizinle paylaştık. Tabii bize ilettiğiniz bazı sorularla çok fazla karşılaştık. Biz de bu “sık karşılaştığımız” soruları bir yerde toplayalım, annelerimizin ortak sorularına tek bir yerden cevap verelim istedik!

Yeni yazı dizimizin ilk nüshası sizlerle, iyi okumalar!

Çocuğumda inek sütü alerjisi var, keçi-deve-eşek sütü verebilir miyim?

Maalesef inek sütü alerjisi başta olmak üzere besin alerjilerinin sıklığı günden güne artış göstermektedir. İnek sütü alerjisi, anne sütüyle beslenen bebekte beslenmeye inek sütü-mama eklendiğinde ortaya çıkabileceği gibi, sadece anne sütü alırken de kendini gösterebilmektedir. Besin alerjisi olan bebeklerin beslenmesinin düzenlenmesi oldukça özel bir durum olup, bu süreci aileler asla kendi başlarına değil, mutlaka doktor kontrolünde sürdürmelidir. Sorumuzun yanıtına gelecek olursak; inek sütü alerjisi olan bebeklerde, keçi-deve-eşek sütü gibi diğer memelilerin sütleri tedavide kullanılmamalıdır. Çünkü bu hayvanların süt protein yapıları birbirine yakınlık göstererek aralarında çapraz reaksiyonlar sık gözlenmektedir. Böyle bir durumda; sadece anne sütüyle beslenen ve anne sütü yeterli olan bebeklerde annenin diyete alınması tedavide kullanılabilecekken, mamayla beslenenlerde proteini tam hidrolizat mamalar veya aminoasit bazlı mamalar tercih edilmelidir.

Bebeğim huzursuz, sütümün yetip yetmediğini nasıl anlarım?

Doğumu takiben ilk aylarda bebeklerin her ağlaması genellikle yeteri kadar beslenemediklerine bağlanır. Bunun düşünülmesindeki en önemli neden; bebeğin anne sütü almış olmasına rağmen, hemen ardından sunulan mamayı da reddetmeyip emmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki ilk aylarda ‘emme’ bir reflekstir ve biberonla mama sunulduğunda çocuğun bunu emmesi, anne sütünün yetersiz olduğu ve bebeğin doymadığı anlamına gelmez. Anne sütünün yeterli olup-olmadığını anlamak için sağılıp ölçülmesi, emzirmeden önce ve sonra annenin tartılması gibi yöntemler kullanılabilse de pratikte pek uygun değildir ve her zaman da doğru sonuçlar vermemektedir. Çocuğun düzenli dışkılaması, gün içinde idrar çıkışında bir azalmanın olmaması, haftasına-ayına uygun kilo alımının olması, ağız içi ve göz kapaklarının iç kısmının (konjonktiva) kuru değil nemli olması gibi bulgular anne sütünün yeterli olduğunu gösteren daha objektif bulgulardır. Eğer anne sütünün yetersizliğinden şüphe ediyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Gereğinde sadece anne sütüyle beslenirken büyüme izleminin daha kısa aralıklarla yapılması bu durumu çok daha net ortaya koyabilecektir.