Çocuklar eti Niçin? Ne kadar? Nasıl? Tüketmeli

Çocuk beslenmesinde hayvansal ürünler öncelikli protein kaynaklarıdır. Günlük protein gereksiniminin yarısı hayvansal proteinlerden karşılanmalıdır. Hayvansal protein kaynakları kırmızı et, tavuk, hindi, sakatat, balık, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri (yoğurt, kefir, peynir vb.) ve yumurtadır.

Kırmızı etin bileşiminde; protein, yağ, mineraller ve vitaminler bulunur. İyi kalite protein içerdiği ve protein oranı yüksek olduğu için en önemli protein kaynaklarımızdan birisidir. Etler, C ve E grubu vitaminler ve kalsiyumdan fakirdir. Fakat başta B12 vitamini, demir, çinko olmak üzere mineraller açısından zengindir. Özellikle ette bulunan demirin vücutta kullanılabilirliği yüksek olduğundan demir eksikliği anemisini önlemede önemli yeri vardır. Etin iyi kalite protein kaynağı olması nedeniyle özellikle protein gereksiniminin arttığı, hızlı büyümenin olduğu bebeklik ve çocukluk dönemlerinde diyette mutlaka yer alması gerekir.

Besin güvenliğinin sağlanması açısından veteriner kontrolünden geçmiş etler tercih edilmelidir. Pişirmede; haşlama, ızgara, fırında pişirme gibi yöntemler kullanılmalı, kızartmadan kaçınılmalıdır. Etler ızgara edilirken etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşme olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi halde kanser yapıcı maddeler oluşur. Kanser yapıcı maddelerin oluşumunu azaltmak için etlerin pişirilme süresi uzun tutulmalıdır.

Et mutlaka güvenilir yerlerden satın alınmalı ve hemen tüketilmeyecekse buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda ise (-180 C) en fazla 3-4 ay saklanmalıdır. Dondurulup çözülmüş etler asla tekrar dondurulmamalı ve kısa sürede tüketilmelidir.

Ek gıdaya geçişle beraber oyun çocukluğuna kadar günde 1 porsiyon, daha büyük çocukların günde 1-2 porsiyon, yetişkin ve gençlerin ise günde 2-3 porsiyon et tüketmesi önerilmektedir.

Pişmiş kırmızı etin 80 g’ı bir porsiyondur (3-4 ızgara köfte veya 1 el ayası kadar veya 1 adet Adana köfte veya 10-14 adet İnegöl köfte veya 2 hamburger köfte veya 1 adet büyük pirzola)

1 Standart Porsiyon: Yaklaşık 150-200 kkal