Anne Sütü Dışındaki Sütler

Bebeklerin beslenmesi için 2 yaşına kadar anne sütü tartışılmaz ve hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak anne sütü ile beslenmenin mümkün olamadığı ya da anne sütünün yeterli olmadığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu durumda özellikle ilk 1 yılda bebeklere diğer hayvan sütleri verilmemelidir.

Unutmayalım ki her annenin sütü kendi bebeği için özeldir. İnsan yavrusunun sütü bebeğine, ineğin sütü ineğin gelişimine, keçinin sütü keçinin gelişimine özel içeriğe sahiptir. Bu sebeple anne sütü ve diğer hayvan sütleri asla karşılaştırılmamalıdır.

İnek sütünün içeriği bebeğin gelişimi ve sindirim sistemine uygun değildir ve alerjen öğeler içerir. Diğer yandan içerdiği yüksek protein düzeyi ileriki dönemde insülin direnci, tip-2 diyabet, metabolik sendroma neden olabilmektedir. Bunların yanında hazım sorunları ve sindirim rahatsızlıkları da yaşanabilir. Demir eksikliğine yol açabilmektedir.

İnek sütünün bu etkileri, keçi sütünde de benzer şekilde görülebilir. Örneğin inek sütü alerjisi olan bebeklerin birçoğunda keçi sütüne de alerjisi olabilir. Bunun nedeni iki süt çeşidinde de benzer proteinlerin bulunması ve çapraz reaksiyon gösterebilmeleridir. Ek olarak; keçi sütü, inek sütüne göre daha fazla doymuş yağ içerir ve böbrek solüt yükünü arttır. Bu da sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesi demektir. Keçi sütünün bebek beslenmesine uygun olmamasının bir diğer nedeni de folik asit ve demir eksikliğidir. Anne sütüne göre, A-C-D vitamini ve B12 eksikliği de keçi sütünün anne sütüne alternatif olamayacağının diğer göstergeleridir.