DOMATES… BİBER… PATLICAN…

Sevgili ebeveynler… Taze meyve ve sebzeleri, bolca bulabildiğimiz yaz mevsimindeyiz. Taze meyve ve sebzeler, diğer besinlerde yeterli miktarda bulunmayan C vitamini başta olmak üzere birçok vitaminleri bizlere ve çocuklarımıza sunarlar.C vitamini bakımından en zengin olan bitkisel gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, çilek, şeftali, domates ve patatestir. C vitamini bağ dokularımızın temel proteini olan kollajenin sentezinde önemlidir. Çocuklarımızın cilt altı dokularının, dişlerinin, kıkırdak ve kemiklerinin sağlıklı gelişmeleri için C vitamini gereklidir. C vitamininin ayrıca oksidatif stresten koruyucu özelliği de vardır. Sebzelerin fazla pişirilmesi, C vitaminlerini kaybetmelerine yol açar. Çiğ tüketilebilecek olan sebzelerin iyice yıkandıktan sonra çocuklarımıza çiğ olarak yedirilmeleri, çocuklarımızın vitaminlerden yeterince istifade etmelerine katkı sağlar. C vitamini bu kadar önemli olmasına rağmen, çocuklarımızın vitamin ihtiyaçlarını, sağlıklı ve dengeli beslenmeyle karşılamalı, doktorlarımız önermedikçe vitamin ilaçlarını kullanmamalıyız. Ayrıca sanılanın aksine, C vitaminin gribal enfeksiyonlardan koruyucu ya da gribi tedavi edici bir özelliği de yoktur. Vitamin ilaçlarını, antibiyotikleri ya da diğer ilaçları çocuğumuza yazmaları konusunda doktorlarımıza ısrar etmek, çocuğumuzun sağlığına fayda sağlamaktan ziyade zarar verebilmektedir.

Genellikle yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler, A vitaminin öncüsü olan karotenoidler bakımından zengindirler. Yeşil yapraklı sebzeler B vitaminlerinin birçoğunu içerir, E ve K vitaminleri bakımından da zengindirler.

Yazımızın başlığını, erken yaşta kaybettiğimiz değerli sanatçı Barış Manço‘nun şarkısına isim veren sebzelerden seçtik. Çocukluk çağımızda, her hafta sonu severek izlediğimiz programında Barış Manço, şehirlerimizi gezer, her şehrin girişindeki nüfus tabelasına, kendisi şehre girerken bir nüfus eklerdi. Biz de bu yazımızda, onun izinden giderek küçük bir yolculuğa çıkacağız.

Çanakkale’nin domatesi
Domates, lezzetli bir sebze olduğundan çocuklarımızın iştahını açar. Birçok meyve ve sebze gibi iyi bir lif kaynağıdır. E vitamini (alfa tokoferol), A vitamini, C vitamini, K vitamini, tiamin, niasin, B6 vitamini, folat, magnezyum, fosfor ve bakır bakımından zengin bir kaynaktır.

Şanlıurfa‘nın biberi
Biber de iyi bir lif kaynağıdır ve de A vitamini, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, folat, tiamin, niasin, potasyum ve manganez bakımından iyi bir kaynaktır.

Antalya‘nın patlıcanı
Patlıcan çok iyi bir lif, B1 vitamini ve bakır kaynağıdır. Ayrıca iyi bir manganez, B6 vitamini, niasin, potasyum, folat ve K vitamini kaynağıdır.

Edirne‘nin bamyası
Edirne‘nin Keşan İlçesi’ne bağlı Siğilli Köyü son zamanlarda meşhur bamyasıyla dikkatleri çekmektedir. Bamya çok iyi bir lif, A vitamini, C vitamini, K vitamini, tiamin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve manganez kaynağıdır. Ayrıca protein, riboflavin, niasin, demir, çinko ve bakır içerir.