Yazılar

27Eyl2018

Hangi yöntemi kullanacak olursak olalım öncelikle dikkat etmemiz gereken hususlar; saklayacağımız gıdaların taze olması, çürük ve ezik yerlerinin bulunmamasıdır. Aynı zamanda hazırladığınız kışlık ürünlerin üzerlerine etiketle yapım tarihlerini yazmak bozulma ihtimali olan gıdaların tüketimini önleyecektir.
[…]

13Ağu2018

Yaz geldi çattı ve havaların çok sıcak olduğu şu günlerde bizler kadar çocuklarımız da serinleten içecekler istemektedir. Tabi ki öncelikle şunu belirtmeliyiz; çocuklarımızın çeşitli şekilde (terleme, nefes alma, tuvaletini yaparak) kaybettiği vücut sıvısının yerine konulmasına ilk tercih her zaman su olmalıdır. Hatta çocuklarımız su içmeyi genellikle ihmal etmekte ve bu da çoğunlukla hafif fakat bazen de daha şiddetli şekilde ortaya çıkabilen vücut sıvısının kaybı olarak tarif edebileceğimiz dehidratasyon tablosuna neden olabilmektedir. Bu durumda çocuklarımızın beyin fonksiyonları, zeka seviyeleri, barsak faaliyetleri, kalp-damar-böbrek gibi hayati organları etkilenebilmektedir. Örneğin baş ağrısının sık ama ihmal edilen sebeplerinden birinin de günlük yeterli miktarda su alımının olmaması sonucunda oluşabildiğini biliyor muydunuz?

[…]

20Tem2018

Sevgili ebeveynler… Taze meyve ve sebzeleri, bolca bulabildiğimiz yaz mevsimindeyiz. Taze meyve ve sebzeler, diğer besinlerde yeterli miktarda bulunmayan C vitamini başta olmak üzere birçok vitaminleri bizlere ve çocuklarımıza sunarlar.C vitamini bakımından en zengin olan bitkisel gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, çilek, şeftali, domates ve patatestir. […]

27Haz2018

Sevgili anneler, bu yazımızda son dönemlerde oldukça popüler olan organik gıdalarla ilgili sizlere bilgi vermeyi amaçladık. Organik gıdalar, sentetik gübreler veya pestisitler (böcek ilaçları) kullanılmadan yetiştirilen gıdalardır. Organik yumurta, et ve süt üretimi için kullanılan hayvanlara antibiyotikler ve hormonlar verilmez ve de hayvanların serbestçe dolaşmalarına olanak sağlanır. Ancak bu yöntemlerin kullanılması, bu gıdaların sağlıklı, geleneksel yöntemlerle elde edilen gıdalarınsa ise sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

[…]

8Haz2018
  • Çalışmalar doğumdan bir süre sonra işe dönmek durumunda olan annelerin çalıştıkları dönemde emzirmeye devam etmeleri yönünde desteklenmeye gereksinimleri olduğunu göstermektedir.
  • Benzer şekilde, çalışan annelerin iş ortamının sütlerini sağmalarını desteklememesi durumunda, bebeklerini sütten kesmeyi düşündüklerini göstermektedir.
  • Zorunda kalmadıkça emzirmek yerine sütü sağıp vermek anne sütünün azalmasına neden olacaktır.
  • Süt sağmak emzirmenin alternatifi değildir.

[…]

26Nis2018

Bebeklerin beslenmesi için 2 yaşına kadar anne sütü tartışılmaz ve hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak anne sütü ile beslenmenin mümkün olamadığı ya da anne sütünün yeterli olmadığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu durumda özellikle ilk 1 yılda bebeklere diğer hayvan sütleri verilmemelidir.

[…]

11Nis2018

Çocuk beslenmesinde hayvansal ürünler öncelikli protein kaynaklarıdır. Günlük protein gereksiniminin yarısı hayvansal proteinlerden karşılanmalıdır. Hayvansal protein kaynakları kırmızı et, tavuk, hindi, sakatat, balık, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri (yoğurt, kefir, peynir vb.) ve yumurtadır.

[…]

6Nis2018

Sevgili Anneler! Uzun süredir çocuklarımızın beslenmesi hakkında sizleri bilgilendirmek, sorularınızı yanıtlamak için buradayız! Öncelikle bizi takip eden, bu süre zarfında yazılarımıza ve paylaşımlarımıza destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Açıldığımız ilk günden bu yana yüzlerce soruya yanıt aradık ve sizinle paylaştık. Tabii bize ilettiğiniz bazı sorularla çok fazla karşılaştık. Biz de bu “sık karşılaştığımız” soruları bir yerde toplayalım, annelerimizin ortak sorularına tek bir yerden cevap verelim istedik!

Yeni yazı dizimizin ilk nüshası sizlerle, iyi okumalar!

[…]